Lørdag tog U10 og U11 pigerne fat på Cool Kids turneringen.
Desværre blev det kun til en enkelt sejr, som Seje 10 stod for i Dragør lørdag formiddag.
Super 10 tabte 6-0 til Dragør i U11 mindre øvede rækken. Ikke helt retvisende i forhold til spil og chancer, men så må pigerne bare bevise at det var en enlig svale i næste rundes kamp mod B1908s U11 hold på onsdag på Kløvermarken.
Super 11 tabte 4-1 til Herlufsholm og havde også håbet på en bedre debut, men blev desværre ramt af flere skader og måtte spille en lang periode med kun 6 spillere.
Seje 10 pigernes første kamp i Cool kids turneringen var derimod anderledes opløftende - mod dragør på udebane. Kampen blev spillet i strålende solskin og bidende blæst. Dragør var mødt op med 2 hele hold og fik lov til at spillle med 1 hold i hver halvleg.
Efter en lidt usikker start fra begge hold fik dragør scoret efter 4 minutter. Herefter havde Melissa og Nadia flere gode forsøg inden det lykkedes Nana i det 14 minut at udligne. Der blev ikke scoret mere i første halvleg men Liv havde mange gode redninger. I 2 halvleg startede dragør med et friskt hold men det kunne ikke holde Julie fra at score efter 3 minutter. I 6 minut kom dragør på 2-2 og der skulle gå 5 minutter før Julie scorede på et brag af et langskud. Dragør scorede til 3-3 i det 13 minut. I det 14 minut tog Nadia sagen i egen hånd og driblede sig igennen dragørs forsvar og scorede til 3-4. I det 23 minut spillede Nadia og Julie flot sammen op gennem banen og Nadia lagde bolden ind på tværs så Julie kunne score 3-5.
Allerede 1 minut senere scorede dragør til 4-5 og denne stilling holdt heldigvis kampen ud. Alle pigerne kæmpede flot og uden Klara som stærkt kæmpende forsvarer og Liv som målmand var det ikke sikkert pigerne havde sejret.