Menu

NYT KONCEPT TIL VINTERTURNERINGEN

image
Bruno Jacobsen
16. marts 2019 kl. 11:53

Vinterturneringen vil i 2019 blive afviklet efter et nyt koncept, hvor intentionen er at fokusere på klubbens aktive spillere og integrere alle, som spiller på et seniorhold. Konceptet er godkendt af bestyrelsen.  

For at deltage i vinterturneringen SKAL medlemmerne have spillerlicens i Sundby Boldklub. Alle aktive spillere, som har deltaget på et seniorhold, kan være med i vinterturneringen uanset alder. Det vil sige unge under 18 år, som har spillet på et seniorhold, kan deltage i turneringen. Hvis disse unge mennesker skal indtage alkohol ved afslutningsfesten kræves en skriftlig tilladelse fra forældremyndigheden. 

Trænere og ledere til de respektive seniorhold kan ligeledes deltage i turneringen.

Turneringsudvalget forventer at afvikle Vinterturneringen i ugerne 47-48-49 med den gigantiske afslutningsfest lørdag den 7. december.