Menu

U16 Drengene på tur til Roermond Cuper i Holland

image
29. maj 2026 kl. 08:23

Beretning fra turen 


Fredag d. 22.5 

Klokken slog 02.45. 35 forventningsfulde drenge stod klar med kufferten i hånden. 

Kl. 03.00 satte vi kurs mod Holland for, at deltage i Roermond Cup. På trods af tidspunktet var humøret højt. Efter dejlige 13 timer i bus ramte vi overnatningsstedet. Vi blev indlogeret og fik aftensmad og resten af aftenen stod på socialt hygge.  

 

Lørdag d. 23.5. 

Vækkeuret ringede kl. 06.45, morgenmaden blev serveret og efterfølgende gik turen mod Roermond. Nu var det tid til at spille fodbold. Temperaturen rundede +23 grader og klokken 09.30, stod et af holdene klar til åbningskampen på “Veld 1” stadionbanen. Efter ca. 4 timer og 6 kampe på fodboldanlægget, gik turen tilbage til vandrerhjemmet. 

 

Efter aftensmad stod den på Quiz-aften. Vinderholdet nappede 27 rigtige ud af 30. resten af aftenen blev brugt på hygge og socialtsamvær, hvor Sundbys venner har sponsoreret en masse lækkert til drengene.

 

Søndag d. 24. 

 

Udtjekning, kampe og hjemrejse. 

 

Spillerne blev vækket tidligt, så de kunne nå at tjekke ud, spise morgenmad og klæde om inden afgang mod Roermond igen. Efter kampene gik vi ind til Roermond by hvor vi spiste frokost, inden turen gik hjem mod København igen. 

 

Alt i alt en vidunderlig tur, hvor drengene fik præsenteret Sundby Boldklub på fornemmeste vis. 

En oplevelse som gør fællesskabet endnu stærkere på en forholdsvis nyopstartet årgang. 


Luk