Menu

1. herre udvider trænerteamet - Rami Saxild Jiowda træder ind i staben.

image Mark Engelsted
Mark Engelsted
17. august 2023 kl. 21:45

Det er med stor glæde, at vi kan annoncere, at Rami Saxild Jiowda er blevet en del af trænerstaben.


Rami har været med fra første dag, hvor generationsskiftet på klubbens 1. Herre blev foretaget tilbage i 2018. Han har i den tid, været en trofast soldat, fantastisk leder og ikke mindst et eminent forebillede for sine unge holdkammerater.


Rami nåede at være med til to oprykninger med holdet og har her i sommerpausen valgt at blive en del af trænerteamet. For det er ikke nogen hemmelighed, at vi længe har pønset på, hvornår tiden var inde til, at få Rami med i trænerteamet.


Rami kender alt til måden vi gør tingene på og kan bidrage med en masse viden og knowhow. Rami er taktisk stærk og er rigtig dygtig til analysedelen, som holdet allerede har nydt godt af.

Udvælgelsen af Rami i trænerteamet har ligeledes været et populært valg blandt spillerne.


Rami er 35 år, gift med Liv og sammen har de to børn (og en mere på vej). Rami arbejder til dagligt som fuldmægtig på Københavns Universitet.

Velkommen i staben!

Luk